Σύνολο 368 (44)
* Οι συμμετοχές και τα γκολ στις προηγούμενες ομάδες

υπολογίζονται μόνο για τα εγχώρια πρωταθλήματα.
† Συμμετοχές (Γκολ).

Ξεκίνησε το ποδόσφαιρο από την τοπική ομάδα του Παγγαίου '90 και στη συνέχεια αποκτήθηκε από την ομάδα της Καβάλας μαζί με τον συμπαίκτη του στο Παγγαίο, Θεοφύλακτο Νικολαΐδη. Τον Οκτώβριο του 1994 πραγματοποίησε την παρθενική του εμφάνιση στην Α' Εθνική στην εντός έδρας ήττα με 1-5 της Καβάλας από τον Παναθηναϊκό. Κατά την πρώτη του περίοδο στην Α' Εθνική αγωνίστηκε σε 17 αγώνες πετυχαίνοντας 3 τέρματα, ενώ η ομάδα του υποβιβάστηκε όντας στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Την επόμενη χρονιά ήταν από τα βασικά στελέχη που οδήγησαν τους Καβαλιώτες εκ νέου στη μεγάλη κατηγορία (26 συμμετοχές/5 γκολ) ενώ την περίοδο 1996-97 αγωνίστηκε μέχρι και τον Δεκέμβριο του 1996 σε 10 αγώνες σκοράροντας 2 φορές.

Τον Ιανουάριο του 1997 ο Σφακιανάκης έκανε το μεγάλο βήμα στην καριέρα του καταφέρνοντας να μεταγραφεί στον Ολυμπιακό, όντας προσωπική επιλογή του τότε προπονητή των ερυθρολεύκων Ντούσαν Μπάγεβιτς. Στην πρώτη του χρονιά στην ομάδα του Πειραιά είχε 7 συμμετοχές και 1 γκολ, το οποίο πέτυχε στην εντός έδρας επικράτηση με 4-1 επί του Ιωνικού Νίκαιας στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής και πανηγύρισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος, την πρώτη για τον Ολυμπιακό από το 1987. Την περίοδο 1997-98 πήρε χρόνο συμμετοχής σε μόλις 2 αγώνες, ενώ την αμέσως επόμενη αγωνιστική περίοδο είχε 10 συμμετοχές και 2 τέρματα. Κατά τον τελευταίο χρόνο παρουσίας του στους "ερυθρόλευκους" συμμετείχε μόλις σε 2 αγώνες πρωταθλήματος.

Κατά τα 3,5 χρόνια παρουσίας του στον Ολυμπιακό ο Σφακιανάκης αγωνίστηκε σε 21 αγώνες πρωταθλήματος σκοράροντας 3 φορές. Επίσης πανηγύρισε την κατάκτηση 4 συνεχόμενων πρωταθλημάτων καθώς και ενός κυπέλλου Ελλάδας το 1999.

Επόμενος σταθμός της καριέρας του ήταν η Skoda Ξάνθη, στην οποία μεταγράφηκε μαζί με τον συμπαίκτη του στον Ολυμπιακό, Σάββα Πουρσαϊτίδη. Στους "ακρίτες" παρέμεινε για τέσσερα χρόνια αγωνιζόμενος σε 72 αγώνες πρωταθλήματος και σκοράροντας 3 φορές. Κορυφαία στιγμή του στους Θρακιώτες ήταν το γκολ της ισοφάρισης που πέτυχε στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό την περίοδο 2002-03 (1-1).

Ακολούθησε ένα σύντομο πέρασμα την αγωνιστική περίοδο 2003-04 από την Κύπρο και συγκεκριμένα από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας και το καλοκαίρι του 2004 επαναπατρίστηκε για λογαριασμό του ΟΦΗ. Κατά την τετραετή παρουσία του στον ΟΦΗ και όντας πια ώριμος ποδοσφαιρικά, αποτέλεσε ένα από τα βασικά στελέχη του συλλόγου μετρώντας 92 συμμετοχές και 16 γκολ σε αγώνες πρωταθλήματος. Καλύτερη χρονιά του στους Κρητικούς ήταν αυτή της περιόδου 2007-08 όπου βρέθηκε σε εξαιρετική φόρμα και σημείωσε 8 γκολ σε 23 αναμετρήσεις, καταφέρνοντας να αναδειχθεί σε πρώτο σκόρερ της ομάδας.

Το καλοκαίρι του 2009, μετά τον υποβιβασμό του ΟΦΗ στη Β' Εθνική αποχώρησε από την ομάδα του Ηρακλείου, έπειτα από δικαίωσή του από την επιτροπή επίλυσης οικονομικών διαφορών, στην οποία είχε προσφύγει με σκοπό να αποδεσμευτεί από τον σύλλογο.

Την 1η Ιουλίου του 2009 ανακοινώθηκε η απόκτηση του από τον Ατρόμητο Αθηνών με τις δύο πλευρές να υπογράφουν συμβόλαιο συνεργασίας διάρκειας δύο ετών. Κατά την πρώτη χρονιά του στον Ατρόμητο αγωνίστηκε 22 φορές (τις 16 ως αλλαγή) και πέτυχε 2 τέρματα. Με την ομάδα του Περιστερίου έφτασε σε δύο τελικούς κυπέλλου Ελλάδας το 2011 και το 2012. Το συμβόλαιό του ανανεώθηκε το 2011 για έναν χρόνο και έληξε το καλοκαίρι του 2012.

Το 2012 ήρθε σε συμφωνία με τον Παναιτωλικό, όπου και παρέμεινε έως το 2014.

Υπήρξε μέλος της εθνικής Ελπίδων που έλαβε μέρος στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Ελπίδων (Κ-21) το 1998, εναντίον της Ισπανίας.