ART

Γεγονότα, Hμερολόγιο

Ο Τζάρβις Κένρικ (Jarvis Kenrick, 13 Νοεμβρίου 1852 - 29 Ιανουαρίου 1949) ήταν Άγγλος ποδοσφαιριστής που αγωνιζόταν στη θέση του επιθετικού.

Τζάρβις Κένρικ
Προσωπικές πληροφορίες
Ημερ. γέννησης 13 Νοεμβρίου 1852
Τόπος γέννησης Σάσσεξ, Αγγλία
Ημερ. θανάτου 29 Ιανουαρίου 1949 (96 ετών)
Θέση Επιθετικός
Επαγγελματική καριέρα*
Περίοδος Ομάδα Συμμ. (Γκ.)
Κλάπχαμ Ρόβερς ΦΚ (D/R)
Γουόντερερς ΦΚ
* Οι συμμετοχές και τα γκολ στις προηγούμενες

ομάδες υπολογίζονται μόνο για τα εγχώρια πρωταθλήματα.

Βιογραφικό

Γεννήθηκε στην περιοχή Τσίτσεστερ του Σάσσεξ το 1852 και ασχολήθηκε από μικρή ηλικία με το ποδόσφαιρο.

Είναι γνωστός για το γεγονός πως σκόραρε το πρώτο τέρμα που σημειώθηκε ποτέ στο Κύπελλο Αγγλίας, στη νίκη της Κλάπχαμ Ρόβερς επί της Άπτον Παρκ με 3-0, στις 11 Νοεμβρίου 1871. Σε αυτό το παιχνίδι, ο Κένρικ πέτυχε συνολικά δύο γκολ.

Μερικά χρόνια αργότερα, έγινε μέλος της ομάδας των Γουόντερερς, με την οποία πανηγύρισε τρεις συνεχόμενους τίτλους στο Κύπελλο Αγγλίας την τριετία 1876-78. Μάλιστα, σκόραρε τόσο στον τελικό της διοργάνωσης του 1877 (ισοφάρισε τέσσερα λεπτά πριν το τέλος και οδήγησε το παιχνίδι ενάντια στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης στην παράταση), όσο και στον τελικό του 1878 (πέτυχε τα δύο από τα τρία τέρματα της ομάδας του στη νίκη με 3-1 επί της Ρόγιαλ Εντζινίρς).

Ασχολήθηκε και με το άθλημα του κρίκετ, στο οποίο είχε μία επαγγελματική συμμετοχή σε ομάδα του Σάρρεϋ.[1]

Πέθανε το 1949 στην περιοχή Μπλάτσινγκτον του Σάσσεξ. Η αδελφή του, Μαργαρίτα, ήταν παντρεμένη με τον Φράνσις Μπίρλι, συμπαίκτη του Τζάρβις στους Γουόντερερς.