ART

.

Ο Φιλοπροοδευτικός Αθλητικός Σύλλογος Νάουσα, εν συντομία Φ.Α.Σ. Νάουσα, είναι ποδοσφαιρική ομάδα της Νάουσας Ημαθίας. Ιδρύθηκε το 1962 από την συνένωση του Παναουσαϊκού και του Ολυμπιακού Νάουσας και έχει καταφέρει να αγωνιστεί μία φορά στην Α΄ Εθνική την περίοδο 1993-94. Στη νέα σεζόν (2016-17) η Νάουσα μετά από από δύο χρόνια επιστρέφει στην Γ´ Εθνική.

Ιστορία

Στις 5 Αυγούστου 1962 πραγματοποιήθηκε η συνένωση των σωματείων «Παναουσαϊκού» και «Ολυμπιακού» δημιουργώντας τη «Νάουσα». Προηγήθηκε σύσκεψη στο σπίτι του ιατρού κ. Αηδονόπουλου παρουσία του βουλευτή κ. Τζαμπάζη και η επιτροπή της Νάουσας. Δεν επετεύχθη συμφωνία για την συνένωση αλλά την επομένη και υπό την πίεση των φιλάθλων που περίμεναν όλη την νύχτα το αποτέλεσμα, έγινε πάλι σύσκεψη με πρωτοβουλία του δημάρχου κ. Κόκκινου.

Κατόπιν διαβουλεύσεων αποφασίστηκε τελικά κατόπιν εισηγήσεως του κ. Μπεριτσιάνου από την επιτροπή Νάουσας να μετονομασθεί ο «Ολυμπιακός» σε «Νάουσα» και συγχρόνως να εκλεγεί το Δ.Σ στο οποίο να συμμετέχουν 4 εκπρόσωποι του Ολυμπιακού, του Παναουσαϊκού και της Νάουσας. Να παραχωρηθούν οι καλύτεροι παίκτες του Παναουσαϊκού στον Ολυμπιακό που μετονομάζεται Νάουσα κρατώντας τους υπόλοιπους για να διατηρηθεί ως ομάδα. Οι παραχωρηθέντες παίκτες είναι: Κάστρας, Νιμπίτης, Μάκης, Δούδος, Μπιτερλής, Γιαννούλης και Κεφαλούδης.

Την διοικούσα επιτροπή απαρτίζουν οι Μπεριτσιάνος, Αηδονόπουλος, Κοντόπουλος, Δουκίδης, Χρυσοχόου, Γιαννικουρής, Ιωσηφίδης, Κάλλης, Στανίσης, Τζιτζόπουλος, Σακελαρίου, Δημητριάδης. Προπονητής ο κ. Παπαγιαννάκης Κ.
Αγωνιστικές περίοδοι

Περίοδος 1962-1963 Πρώτος αγώνας Ενώσεων Ποδοσφαιρικών Σωματείων Κεντροδυτικής Μακεδονίας. Νάουσα – Αετός Σκύδρας 2-1. Τα γκολ Μήτας, Αραμπατζής. 23 Ιουνίου 1963 αγώνας Νάουσα – Αναγέννηση Γιαννιτσών στο ουδέτερο γήπεδο της Βέροιας για την άνοδο στην Β’ Εθνική. Ο αγώνας έληξε ισόπαλος 0-0 και η Νάουσα κέρδισε την άνοδο. Περίοδος 1963-1964 Β’ Εθνική. Πρώτος αγώνας Νάουσα - Ολυμπιακός Κοζάνης 0-0. 20 Οκτωβρίου. Προπονητής Τασόπουλος.

Περίοδος 1964-1965 Β’ Εθνική. Προπονητής Χασεκίδης, πρεμιέρα με ήττα Νάουσα – Γιαννιτσά 1-3. Τελευταίο παιχνίδι στην Καρδίτσα ήττα 5-0 και υποβιβασμός.

Περίοδος 1965-1966 Ερασιτεχνική κατηγορία ΕΠΣΚΔΜ

Περίοδος 1966-1967 Ερασιτεχνική κατηγορία ΕΠΣΚΔΜ

Περίοδος 1967-1968 Ερασιτεχνική κατηγορία ΕΠΣΚΔΜ

Περίοδος 1968-1969 Ερασιτεχνική κατηγορία ΕΠΣΚΔΜ

Περίοδος 1969-1970 Ερασιτεχνική κατηγορία ΕΠΣΚΔΜ προπονητής Γεντζής.

Περίοδος 1970-1971 Η Νάουσα τερματίζει αήττητη στην Α’ φάση και δίνει αγώνες στην Β’ φάση όπου στις 13 Μαρτίου 1971 κερδίζει οριστικά την άνοδο στην Β’ Εθνική παίρνοντας ισοπαλία μέσα στα Μουδανιά 0-0 παρουσία 2000 φιλάθλων της Νάουσας.

Περίοδος 1971-1972 Η Νάουσα παίζει στη Β’ Εθνική και τερματίζει στην 6η θέση. Τον Ιούνιο του 1972 ο Δ.Κάλλης συνεχίζει Πρόεδρος μετά από γενική συνέλευση και προσλαμβάνει προπονητή τον κ. Καρπούζα.

Περίοδος 1972-1973 Η Νάουσα παίζει στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας και τερματίζει 3η θέση.

Περίοδος 1973-1974 Η Νάουσα παίζει και πάλι Β’ Εθνική τερματίζει 4η θέση και στην γενική συνέλευση συνεχίζει με τον ίδιο πρόεδρο Δ.Κάλλη.

Περίοδος 1974-1975 Παίζει στην Β’ Εθνική με καταπληκτική πορεία τερματίζει 2η μεταξύ 20 ομάδων.

Περίοδος 1975-1976 Β’ Εθνική τερματίζει 14η θέση με νέο πρόεδρο του Δ.Σ τον κ. Σ.Σίνο.

Περίοδος 1976-1977 Συνεχίζει στην Β’ Εθνική τερματίζοντας στην 10η θέση Πρόεδρος ο κ. Σ.Σίνος.

Περίοδος 1977-1978 Η Νάουσα είναι στην Β’ Εθνική και τερματίζει στην 14η θέση . Στην διοίκηση Πρόεδρος είναι ο κ. Νίκου.

Περίοδος 1978-1979 Παραμονή στην Β’ Εθνική και η Νάουσα τερματίζει 9η. Πρόεδρος ο κ. Νίκου.

Περίοδος 1979-1980 Β’ Εθνική κατηγορία και τερματίζει 7η θέση

Περίοδος 1980-1981 Β’ Εθνική κατηγορία τερματίζει 16η, συνεχίζει να προεδρεύει ο κ. Νίκου.

Περίοδος 1981-1982 Β’ Εθνική κατηγορία τερματίζει 15η και σώζεται την τελευταία αγωνιστική με νίκη επί του Μακεδονικού 2-0. Ο κ. Νίκου εξακολουθεί να είναι Πρόεδρος για 5η χρονιά στη διοίκηση της Νάουσας.

Περίοδος 1982-1983 Ιστορική χρονιά για την ομάδα της Νάουσας αφού μετά από 20 χρόνια παραμονής της στη Β’ Εθνική κατηγορία υποβιβάζεται στην Γ’. Την ίδια χρονιά εκλέγεται πανίσχυρη διοίκηση με πρόεδρο τον κ. Κατσιαμάκα.

Περίοδος 1983-1984 Η Νάουσα παίζει στην Γ’ Εθνική και σώζεται την τελευταία αγωνιστική με νίκη επί της Κοζάνης 2-0. Πρόεδρος συνεχίζει ο κ. Κατσιαμάκας.

Περίοδος 1984-1985 Η Νάουσα ανεβαίνει στην Β’ Εθνική και στους πανηγυρισμούς φωταγωγείται η πόλη.

Περίοδος 1985-1986 Τον Μάιο η Νάουσα υποβιβάζεται στην Γ’ Εθνική. Ελπίζει σε αναδιάρθρωση και παραμονή στην κατηγορία, αλλά μάταια.

Περίοδος 1986-1987 Άγωνίζεται στην Γ’ Εθνική τερματίζει 2η και ανεβένει στην Β΄εθνική, με πρόεδρο τον κ. Κατσιαμάκα.

Περίοδος 1987-1988 Β’ Εθνική και τερματίζει στην 10η θέση.

Περίοδος 1988-1989 Η Νάουσα βρίσκεται στην Β’ Εθνική τερματίζει στην 10η θέση, ο κ. Κατσιαμάκας παραιτείται από την προεδρία και έχουμε αδιέξοδο. Τελικά Πρόεδρος αναλαμβάνει ο κ. Θ.Πουρνάρας.

Περίοδος 1989-1990 Β’ Εθνική, όμως στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο τον Απρίλιο έχουμε πρωτοφανείς γεγονότα πριν τον αγώνα μεταξύ των παικτών, ο αγώνας δεν διεξάγεται και η Νάουσα τιμωρείται με υποβιβασμό στην Γ’ Εθνική κατηγορία, έπειτα από απόφαση του αθλητικού δικαστή.

Περίοδος 1990-1991 Η Νάουσα επιστρέφει στην Β’ Εθνική κατηγορία.

Περίοδος 1991-1992 Η Νάουσα παίζει στην Β’ Εθνική με στόχο την άνοδο. Στο τελευταίο όμως παιχνίδι στα Γιάννενα αναδεικνύεται ισόπαλη 0-0 με την τοπική ομάδα, την στιγμή που στο Αιγάλεω ο Εδεσσαϊκός κερδίζει και παίρνει το εισιτήριο για την Α’ Εθνική. Η εκστρατεία των 3000 φιλάθλων της Νάουσας στην Ήπειρο δεν στάθηκε αρκετή για να κατακτήσει η ομάδα την άνοδο. Δόθηκε πάντως ο όρκος των παικτών την επόμενη χρονιά «τα δάκρυα να γίνουν γκολ».

Περίοδος 1992-1993 Η Νάουσα κρατά την υπόσχεση κατακτά πανηγυρικά την πρώτη θέση στην Β’ Εθνική κατηγορία και ανεβαίνει στην Α’ Εθνική και γράφεται η πιο λαμπρή ιστορία.

Περίοδος 1993-1994 Η Νάουσα αγωνίζεται στην Α’ Εθνική. Πρόεδρος της ΠΑΕ ο κ. Σομπατζής. Η ομάδα υποβιβάζεται.

Περίοδος 1994-1995 Β’ Εθνική και τερματισμός στην 13η θέση.

Περίοδος 1995-1996 Β’ Εθνική κατηγορία 11η.

Περίοδος 1996-1997 Β’ Εθνική και τερματισμός στην 17η θέση.

Περίοδος 1997-1998 Η Νάουσα 9η στην Γ’ Εθνική σώζεται την τελευταία αγωνιστική ήρθε ισόπαλη 0-0 στους Aμπελόκηπους

Περίοδος 1998-1999 Γ’ Εθνική και τερματίζει 2η και ανεβένει στην Β΄ εθνίκη η ισοπαλία στους Αμπελόκηπους 4-4 την τελευταία αγωνιστική σήμεναι την άνοδο.

Περίοδος 1999-2000 Β’ Εθνική τερματίζει 14η και υποβιβάζεται στην Γ΄εθνική

Περίοδος 2000-2001 Γ’ Εθνική τερματίζει 10η και υποβιβάζεται στην Δ΄ εθνική η ήττα στο Περιστέρι απο τον Ατρόμητο 3-0την τελευταία αγωνιστική σήμαινε τον υποβιβασμό στην Δ΄ εθνική.

Περίοδος 2001-2002 Δ΄εθνική τερματίζει 15η και υποβιβαζεται στην Α’ ερασιτεχνική και αναλαμβάνει καθήκοντα προέδρου ο κ. Τελιγιαννίδης.

Περίοδος 2002-2003 Α’ ερασιτεχνική τερματίζει 1η και ανεβένει στην Δ΄ εθνική

Περίοδος 2003-2004 Δ’ Εθνική και τερματίζει στην 5η θέση

Περίοδος 2004-2005 Δ’ Εθνική και τερματίζει στην 8η θέση.

Περίοδος 2005-2006 Δ’ Εθνική και τερματίζει 11η υποβιβάζεται στην Α’ ερασιτεχνική κατηγορία.

Περίοδος 2006-2007 Η ομάδα αγωνίζεται στην Α’ ερασιτεχνική και τερματίζει στην 3η θέση, χρονιά ανασυγκρότησης. Πρόεδρος: Τασιώνας Δημήτριος

Περίοδος 2007-2008 Η ομάδα αγωνίζεται στην Α’ ερασιτεχνική και τερματίζει στην 2η θέση. Πρόεδρος Ο κ. Δ. Τασιώνας.

Περίοδος 2008-2009 Η ομάδα αγωνίζεται στην Α’ ερασιτεχνική και τερματίζει στην 1η θέση. Μετά από μία πετυχημένη πορεία, η ομάδα παίρνει το εισιτήριο της ανόδου για τη Δ' Εθνική. Πρόεδρος Ι. Χατζηδήμος.

Περίοδος 2009-2010 Η ομάδα αγωνίζεται στην Δ' Εθνική και τερματίζει στην 2η θέση. Πρόεδρος: Στην αρχή της χρονιάς αναλαμβάνει ο Φίλιππος Δημ. Μπαξεβάνος και τον διαδέχεται ο Σαμαράς Θωμάς

Περίοδος 2010-2011 Η ομάδα αγωνίζεται στην Δ' Εθνική και τερματίζει στην 2η θέση. Πρόεδρος: Φανιάδης Φώτης

Περίοδος 2011-2012 Η ομάδα αγωνίζεται στην Δ΄Εθνική και τερματίζει στην 2η θέση.

Περίοδος 2013-2014 Η ομάδα αγωνίζεται στην Γ΄Εθνική Ερασιτεχνική και τερματίζει στην 10η θέση και υποβιβασμός στην Α΄ ερασιτεχνική.

Περίοδος 2014-2015 Η ομάδα αγωνίζεται στην Α΄ερασιτεχνική με προπονητή τον Γιώργο Σγούρδα και τερματίζει στην 2η θέση ενω φτάνει στον τελικό κυπέλλου της Α'ερασιτεχνικής αλλά χάνει απά τον ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας. Πρόεδρος:Αποστόλης Μπέκας

Περίοδος 2015-2016 Η ομάδα αγωνίζεται στην Α'ερασιτεχνική με προπονητή στην αρχή τον Δημήτρη Χαλκιά και αργότερα τον Γιάννη Κερλίδη και τερματίζει στην 1η θέση ανεβαίνει στην Γ΄Εθνική

Περίοδος 2016-2017 Η ομάδα αγωνίζεται στην Γ΄Εθνική Ερασιτεχνική και τερματίζει στην 6η θέση.

Τρέχουσα περίοδος 2019–20

Α.Ε.Κ. Α.Ε.Λ. Άρης Αστέρας Τρίπολης Ατρόμητος Βόλος Λαμία Ξάνθη Ολυμπιακός Ο.Φ.Η. Παναθηναϊκός Παναιτωλικός Πανιώνιος Π.Α.Ο.Κ.

Πρώην 1
ΑΕΛ Καλλονής Α.Ε. Νίκαια Ακράτητος Απόλλων Πόντου Απόλλων Σμύρνης Αθηναϊκός Ατρόμητος Πειραιώς Αιγάλεω Βέροια Βύζας Μεγάρων Π.Α.Σ. Γιάννινα Διαγόρας Ρόδου Δόξα Δράμας Εδεσσαϊκός Εργοτέλης Εθνικός Αστέρας Εθνικός Πειραιώς Ηρακλής Θερμαϊκός Θεσσαλονίκης Θρασύβουλος Ιωνικός Καβάλα Καλαμάτα Καλλιθέα Κασσιόπη-Κέρκυρα Καστοριά Α.Ο. Κέρκυρα Κόρινθος Λεβαδειακός Μακεδονικός Νάουσα Νίκη Βόλου Ολυμπιακός Βόλου Ολυμπιακός Χαλκίδος Παγκορινθιακός Παναχαϊκή Παναιγιάλειος Πανελευσινιακός Πανηλειακός Πανσερραϊκός Πανθρακικός Πιερικός Πλατανιάς Προοδευτική Ρόδος Τρίκαλα Φωστήρας Χαλκηδόνα Χαλκίδα