ART

Γεγονότα, Hμερολόγιο

Α.Ε. Δόξα Κρανούλας είναι ελληνικός ποδοσφαιρικός σύλλογος που εδρεύει στην Κρανούλα Ιωαννίνων.Τα χρώματα της ομάδας είναι το πορτοκαλί, το μπλε και το άσπρο.

Ιστορία

Η «Αθλητική Ένωση Δόξα Κρανούλας»[1] ιδρύθηκε το 1971. Με την άνοδο της στην Α ερασιτεχνική το 2003 η Δόξα Κρανούλας κατάφερε να κατακτήσει άμεσα το πρωτάθλημα και να ανέβει στην Δ εθνική. Εκεί παρέμεινε για 5 χρόνια. Το 2008-09 κατάφερε να κερδίσει το πρωτάθλημα στον 5ο όμιλο της Δ' Εθνικής, με 66 βαθμούς σε 32 αγώνες και απολογισμό 19 νίκες, 9 ισοπαλίες και 4 ήττες, αφήνοντας πίσω της τον Ναυπακτιακό Αστέρα και τον Τηλυκράτη Λευκάδας, ανεβαίνοντας έτσι στην Γ εθνική.

Για πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου την περίοδο 2009-10 η ομάδα αγωνίζεται σε επαγγελματική κατηγορία. Στη Γ' Εθνική παρέμεινε για 5 περιόδους. Υποβιβάστηκε την σεζόν 2013-14 και επέστρεψε στα τοπικά πρωταθλήματα του Νομού Ιωαννίνων κατακτώντας την 4η θέση[2] στην Α' κατηγορία το 2014-15 και την 2η το 2015-16.Το 2016-17 κατέκτησε το πρωτάθλημα της Α ερασιτεχνικής παλεύοντας μέχρι το φινάλε του πρωταθλήματος με τον ΑΟ Ανατολής. Σαν πρωταθλήτρια κέρδισε και την επάνοδο της στην Γ' Εθνική.Την πρώτη χρονιά από την επάνοδο της στην Γ εθνική,κατάφερε να παραμείνει και να τερματίσει στην 7η θέση.Την επόμενη χρονιά δήλωσε αδυναμία και δεν συμμετείχε στο πρωτάθλημα της Γ εθνικής και των τοπικών κατηγοριών.[3]

Κύπελλο Ελλάδος-Κύπελλο Γ εθνικής

Το 2009-10 πέρασε στον πρώτο γύρο την Ζάκυνθο στην έδρα της με νίκη στα πέναλτι 4-3.Ο αγώνας 0-0.Στον δεύτερο γύρο αποκλείστηκε εντός έδρας από τον Ιωνικό με 1-3.

Το 2010-11 πέρασε στον πρώτο γύρο τον Φωκικό στην έδρα της με νίκη στα πέναλτι 4-3.Ο αγώνας 0-0.Στον δεύτερο γύρο αποκλείστηκε από τον Εθνικό εντός έδρας στην παράταση με 1-3 (κανονικός αγώνας 1-1).

Το 2011-12 μπήκε στον δεύτερο γύρο και έπαιξε εντός έδρας με την Παναχαική.Έχασε στα πέναλτι με 3-4.Κανονικός αγώνας και παράταση 2-2.

Το 2012-13 αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο από τον Πιερικό χάνοντας εντός έδρας στα πέναλτι με 1-3.Ο αγώνας 0-0.

Το 2013-14 συμμετείχε στο κύπελλο Γ εθνικής.Αποκλείστηκε την πρώτη αγωνιστική από την Καστοριά εκτός έδρας με 4-0.