ART

Γεγονότα, Hμερολόγιο

.

Ο Νίκος Σουλτανίδης (γεννημένος στην Κομοτηνή στις 2 Ιανουαρίου 1977) είναι Έλληνας ποδοσφαιριστής που αγωνίζεται στην θέση του επιθετικού. Έχει συνδέσει την καριέρα του κυρίως με το πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής στο οποίο έχει σημειώσει πολύ μεγάλο αριθμό συμμετοχών και τερμάτων[1] [2] και έχει αναδειχθεί μία φορά πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος.[3] Έχει επίσης βραβευτεί από τον ΠΣΑΠ, ως πολυτιμότερος παίκτης του πρωταθλήματος για την περίοδο 2008-09.[4][5][6]

Καριέρα

Ο Νίκος Σουλτανίδης ξεκίνησε την επαγγελματική του καριέρα από τον Κιλκισιακό, στον οποίο αγωνίστηκε 3 χρόνια πετυχαίνοντας 36 γκολ σε 88 αγώνες.[2] Στη συνέχεια πήρε μεταγραφή για τον Ηρακλή στον οποίο δεν κατάφερε να καθιερωθεί. Συνέχισε στον Α.Ο. Χανίων και στην συνέχεια επέστρεψε για άλλη μία χρονιά στον Κιλκισιακό. Το καλοκαίρι του 2003 πήγε στην Καστοριά που αγωνιζόταν στην Γ΄Εθνική και συνέβαλε σημαντικά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος από την ομάδα του σημειώνοντας 19 γκολ.[7] Αγωνίστηκε άλλες δύο χρονιές με την Καστοριά στα γήπεδα της Β΄Εθνικής. Στο διάστημα αυτό ξεχώρισε η πορεία της Καστοριάς στο κύπελλο Ελλάδος της περιόδου 2004-05 που έφτασε μέχρι την προημιτελική φάση. Αποκλείστηκε τελικά από τον Ολυμπιακό, τον οποίο όμως κατάφερε να κερδίσει στον πρώτο αγώνα με σκορ 2-1, με τον Σουλτανίδη να σημειώνει και τα δύο γκολ της Καστοριάς.[8] Τις περιόδους 2006-07 και 2007-08 ο Σουλτανίδης αγωνίστηκε στον Αγροτικό Αστέρα,[9] στον οποίο είχε καλή παρουσία και διατήρησε τις καλές επιδόσεις του στην επίθεση.[10]

Το καλοκαίρι του 2008 πήρε μεταγραφή για την Καβάλα και συνέβαλλε καθοριστικά στην άνοδο της ομάδας στην Α΄Εθνική. Η παρουσία του στην Καβάλα την περίοδο 2008-09 υπήρξε η σημαντικότερη της καριέρας αφού πέρα από την επιτυχία της ομάδας που εξασφάλισε την άνοδο στην Α΄Εθνική, ο Σουλτανίδης αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος[3] και επιπλέον αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του πρωταθλήματος στην ετήσια τελετή βράβευσης του ΠΣΑΠ.[6] Συνέχισε άλλη μία χρονιά στην Καβάλα αγωνιζόμενος στην Α΄ Εθνική, πετυχαίνοντας ένα γκολ σε αγώνα με αντίπαλο τον Ατρόμητο.[11] Το καλοκαίρι του 2010 αποκτήθηκε από τον Πανθρακικό που αγωνιζόταν στην Β΄Εθνική[12][13] και κατάφερε να αναδειχθεί πρωταθλητής Β΄Εθνικής την περίοδο 2011-12. Την περίοδο 2012-13 συνέχισε την καριέρα του στον Κιλκισιακό, επιστρέφοντας στην πρώτη του ομάδα μετά από 10 χρόνια.[14]