2004 Ελλάδα U23 3 (1)
* Οι συμμετοχές και τα γκολ στις προηγούμενες

ομάδες υπολογίζονται μόνο για τα τοπικά πρωταθλήματα.
† Συμμετοχές (Γκολ).

Ο Ιεροκλής Στολτίδης (γεννημένος στις 2 Φεβρουαρίου 1975), είναι Έλληνας παλαίμαχος ποδοσφαιριστής, ο οποίος αγωνίστηκε ως αμυντικός μέσος στον Ολυμπιακό, στον Ηρακλή και στην Α.Ο. Κέρκυρα. Ξεχώρισε για το πάθος του εντός των αγωνιστικών χώρων, την δύναμη και το θάρρος στις διεκδικήσεις και την φυσική του κατάσταση. Ολοκλήρωσε την καριέρα του στο τέλος της περιόδου 2010-11 έχοντας συμπληρώσει 542 συμμετοχές και 75 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις. Από αυτές οι 417 συμμετοχές και τα 55 γκολ αφορούν το πρωτάθλημα της πρώτης εθνικής.[1][2]

Καριέρα

Ξεκίνησε την ποδοσφαιρική του καριέρα στους Πόντιους Κοζάνης στη Δ΄Εθνική. Το 1992 υπέγραψε στον Ηρακλή, στον οποίο παρέμεινε για 11 χρόνια. Η γερή σωματοδομή του και η φυσική του κατάσταση τον έκαναν να ξεχωρίσει από πολύ μικρή ηλικία. Έκανε το ντεμπούτο του στην Α΄Εθνική το Δεκέμβριο του 1992, αλλά δεν έγινε βασικός μέχρι την αγωνιστική σεζόν 1995/96. Την περίοδο 2002/03 ξεχώρισε, καθώς αναδείχθηκε ο πολυτιμότερος παίχτης της ομάδας του.

Τον Ιούνιο του 2003, ύστερα από 234 παιχνίδια πρωταθλήματος με τη φανέλα του Ηρακλή, υπέγραψε διετές συμβόλαιο στον Ολυμπιακό για να αντικαταστήσει τον Ζε Ελίας. Τη σεζόν 2003/04 κρίσιμα γκολ του εναντίον του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ τον κατέστησαν πλέον αγαπητό στους οπαδούς του Ολυμπιακού. Επίσης, πήρε την πρώτη του γεύση από το UEFA Champions League, σκοράροντας δύο φορές σε πέντε εμφανίσεις.

Τη σεζόν 2004/05 είχε 25 συμμετοχές και 2 γκολ στο ελληνικό πρωτάθλημα. Έπαιξε και στα 540 λεπτά του UEFA Champions League σκοράροντας μάλιστα το νικητήριο γκολ εναντίον της μετέπειτα πρωταθλήτριας Ευρώπης Λίβερπουλ. Την ίδια περίοδο κέρδισε το πρώτο του πρωτάθλημα και κύπελλο Ελλάδος.

Την περίοδο 2005/06 συμμετείχε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος εναντίον του Παναθηναϊκού, ανοίγοντας το σκορ στη νίκη του Ολυμπιακού με 0-2, ενώ το τέλος της περιόδου αυτής τον βρήκε να κατακτά εκ νέου το νταμπλ.

Μετά την μεταγραφή του στην Κέρκυρα, τιμήθηκε από τον Ολυμπιακό για την πολυετή προσφορά του στο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, καθώς είχε διατελέσει αρχηγός στην ομάδα του Πειραιά και ήταν ιδιαίτερα αγαπητός στο φίλαθλο κόσμο.
Εθνική Ελλάδος

Ο «Ιέρο» ήταν μέλος της Εθνικής ομάδας Νέων της Ελλάδας που έχασε στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 1998 από την Ισπανία. Στην Εθνική ομάδα Ανδρών έπαιξε για πρώτη φορά το Νοέμβριο του 1999, ενώ την εκπροσώπησε και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 στην Αθήνα ως μέλος της Ολυμπιακής ομάδας.