ART

Γεγονότα, Hμερολόγιο

Μάρτιος

* 1 Μαρτίου - Πυγμαχία: Ο Κουβανός προπονητής Πίο Σίλβα Μαρτίνες Εφραίμ γίνεται νέος προπονητής της Εθνικής ομάδας πυγμαχίας.

* 3 Μαρτίου -Ο Παναθηναϊκός κατακτά το Κύπελλο Πετοσφαίρισης ανδρών επικρατώντας στον τελικό της Λαμίας με 3-0 στην Πάτρα.

* 4 Μαρτίου - Στίβος: Το αργυρό μετάλλιο στο μήκος κατακτά ο Λούης Τσάτουμας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου στο Μπέρμιγχαμ της Αγγλίας.

* 4 Μαρτίου - Ξιφασκία: Ο 15χρονος Θεόδωρος Νάκης γίνεται ο νεότερος πρωταθλητής Ελλάδας όλων των εποχών στους άνδρες. Ο ξιφομάχος του Αθηναϊκού ΟΟ κυριάρχησε στο ξίφος ασκήσεως, στα πανελλήνια πρωταθλήματα. Η Βάσω Βουγιούκα γίνεται η πρώτη αθλήτρια που έχει αναδειχτεί πρωταθλήτρια Ελλάδος Γυναικών σε δύο όπλα (στο ξίφος ασκήσεως και στη σπάθη). Ο Τζέισον Ντουράκος κατακτά το χρυσό μετάλλιο στη σπάθη για 3η συνεχόμενη χρονιά.Ο ΑΟΞ Αιγάλεω κερδίζει για 2η συνεχόμενη χρονιά την πρωτιά στα ομαδικά του ξίφους ασκήσεως σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες.

* 4 Μαρτίου -Επιτραπέζια αντισφαίριση: Για τέταρτη συνεχή χρονιά, τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας στις νεάνιδες κατακτά ο ΑΟ Πεύκης. Στους εφήβους, πρώτευσε η ίδια ομάδα.

* 6 Μαρτίου - Πυγμαχία: Ο ΠΑΟ Πατρών αναδείχθηκε πρωταθλητής και ο ΠΟΕ Θεσσαλονίκης πολυνίκης σύλλογος, στο πανελλήνιο πρωτάθλημα πυγμαχίας παίδων.

* 11 Μαρτίου - Η Μπλεντ Σλοβενίας στους άνδρες και η ισπανική Μούρθια στις γυναίκες κατακτούν το Κύπελλο των Κορυφαίων Ομάδων (Top Teams Cup) στην πετοσφαίριση.

* 11 Μαρτίου - Ξιφασκία: Το πρώτο ομαδικό μετάλλιο μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1896 είναι γεγονός. Η Εθνική Εφήβων κατακτά στο ξίφος ασκήσεως το χάλκινο μετάλλιο στο πρώτο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που έγινε στο Νόβισαντ. Την ομάδα συγκρότησαν οι Νάκης, Κοντοχριστόπουλος, Νισίμ και Λέκκας.

* 14 Μαρτίου -Άρση Βαρών: Εξι χρυσά και εννέα χάλκινα μετάλλια κατέκτησε η Ελλάδα στο πρωτάθλημα της ΕΕ. Από τρία χρυσά πήραν οι Αρθούρος Ακριτίδης (56 κ.) και Τάσος Τριανταφύλλου (105 κ.) και χάλκινα κατέκτησαν οι Αρμέν Αρακελιάν (56 κ.) , Ειρήνη Αρχοντίδου (53 κ.) και Αρτεμις Θεριάκη (69) . Η Ελλάδα κατέλαβε την 1η θέση στους άνδρες και την 4η στις γυναίκες.

* 15 Μαρτίου - Η κορυφαία πολυολυμπιονίκης κολυμβήτρια Ίνγκε ντε Μπράουν ανακοινώνει λίγες ημέρες πριν από την έναρξη του παγκοσμίου πρωταθλήματος της Μελβούρνης την αποχώρησή της από την ενεργό δράση, σε ηλικία 33 ετών.

* 15 Μαρτίου - Γυμναστική: Έκπτωτος κηρύσσεται ο Πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Γυμναστικής (ΕΓΟ), Δημήτρης Δημητρόπουλος.

* 17 Μαρτίου - Τοξοβολία: Το αργυρό μετάλλιο κατακτά η Ελένη Ιωάννου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων, στη Σμύρνη της Τουρκίας. Στον τελικό, ηττήθηκε από την Ιταλίδα Αναστασία, με 110-114.

* 18 Μαρτίου - Πετοσφαίριση: Η ρωσική Φακέλ στους άνδρες και η ιταλική Περούτζια στις γυναίκες κατακτούν τον τίτλο στο Κύπελλο Συνομοσπονδίας στην πετοσφαίριση, γνωστότερο ως CEV. Η ρωσική ομάδα κέρδισε στη δική της έδρα με 3-0 την ιταλική Πιατσέντζα, ενώ στις γυναίκες, τροπαιούχος ήταν η Περούτζια, με νίκη με 3-0 σετ επί της ρωσικής Οντίντσοβο.

* 18 Μαρτίου - Στίβος: Η Δέσποινα Ζαπουνίδου του Ολυμπιακού και ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ του ΣΟΑ Φωκιανός Καρδίτσας πέτυχαν τα όρια των Ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων των κατηγοριών τους κατά τη διάρκεια του Πανελληνίου Πρωταθλήματος 20.000μ Νέων και της Ημερίδας 20.000μ ανδρών-γυναικών και 10.000μ εφήβων-νεανίδων, που διεξήχθησαν στην παραλία Μεγάρων (περιοχή Βαρέα).

* 18 Μαρτίου - Τζούντο: Ο Φίλιππος Αμυνταίου στους νέους άνδρες κατακτά τον τίτλο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα, στο Βέλο Κορινθίας. Στις νέες γυναίκες πρώτευσε ο Ολυμπιονίκης Αγ. Ιωάννη Ρέντη.

* 18 Μαρτίου - Τένις: Τον πρώτο του τίτλο στο απλό κερδίζει ο Βασίλης Μαζαράκης, με νίκη στον τελικό του τουρνουά στο Σέιλ της Αυστραλίας επί του Αυστραλού Ραμίιζ Τζουνάιντ με 4-6, 6-2, 6-2.

* 18 Μαρτίου -Στο 12ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου, στη Μελβούρνη,ο Σπύρος Γιαννιώτης στα 5 χλμ, κατακτά το χάλκινο μετάλλιο στον πρώτο του αγώνα σε ανοικτή θάλασσα. Είναι το τρίτο ελληνικό μετάλλιο στην ιστορία του θεσμού, μετά το χρυσό του Άρη Γρηγοριάδη και το χάλκινο της εθνικής ανδρών υδατοσφαίρισης στο Μόντρεαλ.

* 19 Μαρτίου -Η Δέσποινα Σολωμού στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα συγχρονισμένης κολύμβησης της Μελβούρνης, καταλαμβάνει την όγδοη θέση στο τεχνικό πρόγραμμα του σόλο. Η 17χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια συγκέντρωσε 91.334 βαθμούς στον τελικό του αγωνίσματος και ισοφάρισε την καλύτερη παρουσία Ελληνίδας αθλήτριας στο σόλο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα (8η είχε καταταγεί και η Χριστίνα Θαλασσινίδου το 1998 στο Περθ).

* 21 Μαρτίου - Καλαθοσφαίριση: Ο Αντώνης Φώτσης πετυχαίνει ρεκόρ στην Ευρωλίγκα, με 24 ριμπάουντ σε έναν αγώνα. Ο Έλληνας διεθνής φόργουορντ αγωνίστηκε με την Ντιναμό Μόσχας επί της Μπενετόν Τρεβίζο και κέρδισε στην παράταση (68-65), τελειώνοντας τον αγώνα με 22 πόντους και 24 ριμπάουντ (κατέρριψε το ρεκόρ του 2002).

* 21 Μαρτίου -Την 9η θέση καταλαμβάνει η Ελλάδα στον τελικό του τεχνικού προγράμματος της συγχρονισμένης κολύμβησης, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Μελβούρνης.Η εθνική, απαρτιζόμενη από τις Αμαρυλλίδα Αγγουριδάκη, Εύη Κοκκαλιάρη, Εύη Μακρυγιάννη, Μάγδα Μαυρογιαννάκη, Νεκταρία Ραμνιώτη, Δέσποινα Σολωμού, Αλεξάνδρα Τρακοσοπούλου και Ελένη Τζιράκη, βαθμολογήθηκε με 90.833 και το χρυσό μετάλλιο πήρε η Ρωσία, με 99.000 βαθμούς, με δεύτερη την Ιαπωνία και τρίτη την Ισπανία.

* 22 Μαρτίου -Την 9η θέση καταλαμβάνει η Εύη Μακρυγιάννη στον τελικό του ελεύθερου προγράμματος του σόλο στη συγχρονισμένη κολύμβηση, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Μελβούρνης, με 91.333. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε για τρίτη συνεχή φορά η Γαλλίδα Βιρζινί Ντεντιέ.

* 24 Μαρτίου - Ποδόσφαιρο: Για τα προκριματικά του Euro 2008, η Εθνική Ελλάδας χάνει σε αγώνα με την Τουρκία, με 4-1 στην Αθήνα (στο γήπεδο Καραϊσκάκη).

* 25 Μαρτίου - Καλαθοσφαίριση: Ο Παναθηναϊκός κερδίζει με 87-48 το Ρέθυμνο στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος στην καλαθοσφαίριση ανδρών.

* 25 Μαρτίου -Υδατοσφαίριση: Η ομάδα του ΝΟ Χανίων κατακτά τη πρώτη θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων (κατηγορίας γεννημένων το 1989) του οποίου η τελική φάση έγινε στα Χανιά την περίοδο από 23 μέχρι τις 25 Μαρτίου. Η κρητική ομάδα κέρδισε στον τελικό τη Βουλιαγμένη με 12-5.

Τη τρίτη θέση κατέκτησε η ομάδα του Πανιωνίου που νίκησε στο μικρό τελικό τη Γλυφάδα με 18-13.

* 25 Μαρτίου -Καλλιτεχνικό Πατινάζ: Ολοκληρώνεται στο Τόκιο το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Καλλιτεχνικού Πατινάζ, με τον Μπράιαν Ζουμπέρ να αναδεικνύεται πρωταθλητής κόσμου στους άνδρες και τη Μίκι Άντο στις γυναίκες.

* 25 Μαρτίου -Κανόε Καγιάκ: Ο Ανδρέας Κιλιγκαρίδης κατακτά το χάλκινο μετάλλιο στα 10 χλμ. στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο, που διεξήχθη στο Μιλάνο.

* 25 Μαρτίου -Πετοσφαίριση: Η ιταλική Μπέργκαμο κατακτά το Τσάμπιονς Λιγκ στις γυναίκες, με νίκη επί της Ντιναμό Μόσχας με 3-2 σετ στον τελικό, που διεξήχθη στη Ζυρίχη. Την τρίτη θέση κατέλαβε η Τενερίφη, η οποία επικράτησε στο «μικρό τελικό» της Ζυρίχης με 3-0 σετ.

* 29 Μαρτίου - Ιστιοπλοΐα: Το χρυσό μετάλλιο στα 470 ανδρών κατακτούν οι Παναγιώτης Καμπουρίδης και Γεράσιμος Ωρολογάς στη διεθνή ιστιοπλοϊκή εβδομάδα της Βαρκελώνης . Οι Ανδρέας Κοσματόπουλος και Ανδρέας Παπαδόπουλος κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο.

* 29 Μαρτίου -Καλαθοσφαίριση: Ο Κεραυνός Λευκωσίας ηττάται στον τελικό του EuroCup Challenge ανδρών της FIBA από τη ρωσική Σαμάρα, με 85-83.

* 29 Μαρτίου -Πετοσφαίριση: Τη διακοπή του φάιναλ-8 του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών αποφασίζουν η Ελληνική Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης και ο Δήμος Παιανίας, που φιλοξενούσε τη διοργάνωση, εξαιτίας των επεισοδίων που έγιναν στη Λεωφόρο Λαυρίου, τρία χιλιόμετρα μακριά από το γήπεδο των αγώνων και είχαν ως αποτέλεσμα τον θάνατο ενός νεαρού φιλάθλου.